Dětský ombudsman

02.06.2020 13:30

1.června, symbolicky na Mezinárodní den dětí, proběhl odborný seminář na téma dětský ombudsman v prostorách Úřadu vlády/Strakovy Akademie, kam byly naše předsedkyně a koordinátorka přizvány. 


Úvodní slovo měl pan premiér Andrej Babiš, který se jasně vyjádřil, že představované paragrafované znění zákona o dětském ombudsmanovi jednoznačně podporuje. Dále se chopila slova zmocněnkyně vlády pro lidská práva prof. Helena Válková a detailněji představila fungování této instituce, náklady na provoz či zapojení poradního orgánu, tvořeného 25 dětmi různého věku, vzdělání, etnika atd. Následovalo několik dalších proslovů mmj. veřejného ochránce práv pana Křečka, předsedkyně výboru pro práva dítěte paní Kláry Šimáčkové Laurenčíkové a dalších. Naše předsedkyně měla také prostor vyjádřit názor za děti a mládež (celý text si můžete přečíst níže). Během následné diskuze se ukázalo, že v sálu panuje velká shoda a podpora paragrafovaného návrhu zákona. 


Následně proběhla tisková konference, které se zúčastnil pan premiér Babiš, paní prof. Válková, pan veřejný ochránce práv Křeček, paní předsedkyně výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková a předsedkyně NPDM Barbora Spáčilová. Bára shrnula, jak by měl dětský ombudsman podle dětí a mládeže vypadat: "Podle představ dětí by jejich ochránce měl být mladý, apolitický, nezávislý na vládě a se znalostmi problematiky, neměl by to být "běžný úřední"."Kontakt

Národní parlament dětí a mládeže Senovážné náměstí 24, Praha 1, 110 00 +420 721 463 078
Bankovní účet : 2800373728/2010
Fio Banka
npdm@participace.cz / predseda@participace.cz / votavova@participace.cz
To Top