Zúčastnili jsme se debaty o peer-to-peer vzdělávání

14.09.2020 00:00

V pondělí 14. září pořádala Nadace Albatros přednášku na téma peer-to-peer vzdělávání s názvem Vzájemné učení dělá děti silnějšími. Online panelová diskuse. Ačkoliv celá akce měla původně proběhnout v prostorách pražského Impact Hubu, kvůli aktuální situaci s šířením koronaviru ji Nadace Albatros uspořádala online. Národní parlament dětí a mládeže měl na této debatě své dva zástupce.

Dva zástupci v debatě

Nadace Albatros oslovila Národní parlament dětí a mládeže o této akci. Po domluvě se debaty účastnila Kateřina Badeová, 2. místopředsedkyně NPDM a Michael Čermák, 1. místopředseda NPDM, který byl na akci přizván jako moderátor.

Peer-to-peer = rovný s rovným

Princip peer-to-peer vyznačuje, že všechny zapojené prvky si jsou rovné a žádný není jinému nadřazený. Tento termín se stále častěji používá ve spojitosti se vzděláváním. Mimo jiné také jako cesta, jak si poradit s distanční výukou nebo jak dohnat zameškané učivo z jara 2020, kdy platilo celostátní uzavření škol. Ve výsledku to znamená, že se žáci učí od sebe navzájem. Mnohdy je to pro ně přirozenější cesta, než vstřebávat informace od nucených autorit. 

Platforma Talentify.me v České republice

V rámci debaty se rozšiřovalo povědomí o platformě Talentify.me, kterou v Rakousku založil Bernhard Hofer, jeden z účastníku panelové debaty. Tato platforma nyní funguje také v České republice. Děti a studenti si zde mohou mezi sebou domluvit různá doučování. Ať už online nebo že se spolu sejdou. 

Záznam z debaty najdete pod tímto odkazem. Doporučujeme použít prohlížeč Google Chrome nebo aplikaci Microsoft Teams pro PC, Mac, iOS nebo Android. 

 Kontakt

Národní parlament dětí a mládeže Senovážné náměstí 24, Praha 1, 110 00 +420 721 463 078
Bankovní účet : 2800373728/2010
Fio Banka
npdm@participace.cz / predseda@participace.cz / votavova@participace.cz
To Top